Touto stránkou chcem prispieť k poznávaniu a popularizácii dejín Záhoria, pričom budem klásť dôraz iba na seriózne a hodnoverné informácie s vylúčením mýtov, legiend a špekulácií. Moju snahu môžete podporiť svojimi komentármi, či poskytnutím akýchkoľvek informácií. Uvítam pripomienky k obsahu, k prekladom, odkazy na literatúru, pramene, podujatia...
Zároveň rád zverejním aj vaše príspevky (články, fotografie). K tomuto účelu slúži možnosť komentárov pod príspevkami alebo mailová schránka dejiny.zahoria1@gmail.com.
(Autorom všetkých článkov a prekladov, pokiaľ nie je uvedené inak, je PAVOL VRABLEC - pozrite aj https://independent.academia.edu/PavolVrablec)

nedeľa 22. decembra 2024

UDALOSTI

ZÁZRAČNÉ VYLIEČENIA ZÁHORÁKOV 
NA KATARÍNKE V 17. STOROČÍ

Pútnické miesta, predovšetkým tie mariánske, navštevovali veriaci od nepamäti. Na Záhorí máme hneď dve takéto miesta celoslovenského významu – Marianku a Šaštín. Existuje však aj množstvo menej významenjších pútnických miest, ktoré veriaci radi a hojne navštevovali, aby sebe alebo svojim blízkym vyprosili nejaké milosti, či priamo dúfali v zázrak. A práve mimoriadne udalosti, ktoré sa z času na čas na pútnických miestach odohrali, zvyšovali ich popularitu. Pre Záhorákov bola takýmto mimoriadnym miestom od 17. storočia aj Katarínka – františkánsky kláštor svätej Kataríny pri Dechticiach. A veru viacerí sa z nej vrátili i zázračne uzdravení.
V Štátnom archíve v Bratislave je deponovaný vzácny archívny fond – historický archív františkánskej Mariánskej provincie (fond Mariánska provincia františkánov). Obsahuje množstvo zaujímavých a hodnotných informácií, okrem iných aj pramene týkajúce sa napríklad františkánskeho kláštora v Malackách počas celej doby jeho existencie (1652-1950). Z najstarších čias sa zachovali správy sumarizujúce opis a stav Mariánskej provincie, vrátane jej jednotlivých kláštorov a rezidencií. Pri štúdiu práve týchto dokumentov som natrafil na pozoruhodné zápisy, ktoré sa týkajú Záhoria.
Pri opisoch stavu františkánskeho kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej (dnes zaniknutý kláštor Katarínka pri Dechticiach) z rokov 1679 a 1680 sú opísané i zázračné milosti obdržané na tomto mieste. Kláštor bol založený v roku 1618 na mieste skorších zjavení svätej Kataríny, ktoré sa stalo pútnickým miestom. Mnoho pútnikov tu bolo nevysvetliteľne vyliečených. Vyberám príbehy osôb zo Záhoria.

Katarínka (foto: PaV, 2021)

Slepý Gajarčan
Jeden z obyvateľov mestečka Gajary bol dlhodobo nevidomý. Pravdepodobne po tom, čo sa dopočul o uzdraveniach na Katarínke, urobil sľub, že navštívi toto miesto v nádeji svojho uzdravenia. Na sviatok svätej Kataríny 25. novembra 1639 svoj sľub splnil a navštívil Katarínku. A nie nadarmo. Svoj zrak získal späť. Záznam o tejto udalosti ešte dodáva, že aj teraz, teda po 40 rokoch (1679), existujú svedkovia, ktorí tento zázrak videli a môžu ho dosvedčiť.

Chlapec z Plaveckého Petra
Hneď nasledujúci zápis pozoruhodnej udalosti sa tiež týka Záhoria. V tom istom roku (1639) doniesli na Katarínku rodičia z Plaveckého Petra svojho mladého syna, ktorý bol „sužovaný poľutovaniahodnou a hroznou chorobou, celý dolámaný“. Chlapca v nádeji položili k oltáru svätej Kataríny a ten ihneď oslovil svoju mamu s tým, že už je schopný sám sa pohybovať. Bol vyliečený okamžite.

Urodzená pani z Gbiel
Uzdravenia sa v roku 1639 dočkala aj istá urodzená pani z mestečka Gbely. Dva roky nepretržite trpela nevyliečiteľnou chorobou. Lekári jej už nedávali nijakú nádej na vyzdravenie. V poslednej nádeji vyslovila sľub svätej Kataríne a nechala sa vozom odviezť na zázračné miesto. Keď celkom vyčerpaná dorazila na miesto, získala z Božej milosti späť svoje zdravie. A ako dôkaz tejto zázračnej udalosti vrátila sa domov peši, pričom po ceste chválila Boha.

Urodzený pán z Jablonice
V roku 1645 prišiel na Katarínku aj istý urodzený pán z Jablonice. Trpel neznesiteľnými bolesťami kostí. Predošlé zdravie sa mu prinavrátilo po modlitbe.

Uzdravená dcérka
Na sviatok sv. Kataríny Alexandrijskej (25. novembra) v roku 1646 priviedol svoju dcérku istý katolík zo záhorského kraja. Prameň osobu ani miesto, žiaľ, bližšie nešpecifikuje. Nešpecifikuje ani chorobu dcérky. Táto sa na mieste vyspovedala, prijala sväté prijímanie a potom sa jej vrátilo niekdajšie zdravie.

Pramene:
Ministerstvo vnútra SR, Štátny archív v Bratislave, fond Mariánska provincia františkánov, Descriptio Provinciæ Marianæ Anno 1679 sub Provincialatu Patris Didaci Babcsánszky, č. 291, kartón 32.
Ministerstvo vnútra SR, Štátny archív v Bratislave, fond Mariánska provincia františkánov, Origo, & status Provinciæ Marianæ descriptus sub Provincialatu Patris Remigij Ramocsaházy Anno 1680, č. 292, kartón 32.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Prosím, diskutujte iba o téme príspevku a nezabudnite sa podpísať.