Touto stránkou chcem prispieť k poznávaniu a popularizácii dejín Záhoria, pričom budem klásť dôraz iba na seriózne a hodnoverné informácie s vylúčením mýtov, legiend a špekulácií. Moju snahu môžete podporiť svojimi komentármi, či poskytnutím akýchkoľvek informácií. Uvítam pripomienky k obsahu, k prekladom, odkazy na literatúru, pramene, podujatia...
Zároveň rád zverejním aj vaše príspevky (články, fotografie). K tomuto účelu slúži možnosť komentárov pod príspevkami alebo mailová schránka dejiny.zahoria1@gmail.com.
(Autorom všetkých článkov a prekladov, pokiaľ nie je uvedené inak, je PAVOL VRABLEC.)

piatok 6. apríla 2012

HOLÍČ / PAMIATKY

HOLÍČSKY ZÁMOK
NA STARÝCH POHĽADNICIACH

Pôvodný zámok bol v Holíči postavený už v 13. storočí. Prešiel viacerými výraznými stavebnými obmenami a do dnešnej podoby bol prestavaný v období od konca 40. rokov do začiatku 60. rokov 18. storočia, keď zámok vlastnil František Štefan I. Lotrinský (1708 – 1765), manžel Márie Terézie a od roku 1745 rímskonemecký cisár.
Prinášam niekoľko historických pohľadníc holíčskeho zámku od konca 19. storočia do druhej polovice 20. storočia. Väčšinu pohľadníc neviem datovať (a z toho dôvodu ani nemusia byť radené chronologicky), preto by som poprosil čitateľov o pomoc s datovaním jednotlivých obrázkov, ale aj s akýmikoľvek inými informáciami k detailom pohľadníc....


01. Pohľadnica bola odoslaná v roku 1899

02. Pohľadnica bola odoslaná v roku 1916

03

03 a

04

05

06

07

08

08 a

09

10

11

12

13. Pohľadnica bola odoslaná v roku 1965

2 komentáre:

  1. Ďakujem za tieto zverejnené fotografie (pohľadnice) Holíčskeho zámku z prevažne 19. storočia. Je na nich jasne vidiet, že stav zámku z pred 100 rokmi bol vcelku dobrý. Na rozdiel od toho súčasného schátralého stavu zámku, ktorý je na hranici označenia - ruina (zrúcanina), by bolo aj mesto Holíč hrdé.Uvidíme v nasledujúcich rokoch, či sa niečo zmení k lepšiemu na zámku po stavebnej stránke. Po neúspešnej privatizácii zámku v 90 tých rokoch si ho mesto (primátor) znovu odkúpilo do svojho vlastníctva ale stále sa nenašiel bohatý investor aby s dnešným stavom urobil niečo k lepšiemu. Teraz zámok využíva na svoju politickú agendu a populizmus jeden fantasmagorista na mestskom úrade v Holíči. Nedá sa zabudnúť na zbabranú rekonštrukciu vodných valov s následním rozpadom JV bastiónu a stále čakajúca rekonštrukcia tabačiarne (hospodársky objekt č. 2), na ktorú má mesto peniaze z EÚ už dva roky a nedokáže ukončiť verejné obstarávanie na dodavatela stavebných prác. Holíčsky zámok je ako zakliaty. Zatiaľ to vyzerá s obnovou zámku v Holíči ako flekovanie s drobnými úpravami hospodárskych budov. Rozsiahla obnova centrálneho objektu je v nedohľadne.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Chcel som sa podeliť o krásne historické pohľady na túto parádnu stavbu. Žiaľ, holíčsky zámok je reprezentantom záhorských zámkov a kaštieľov, ktorých osud je neistý a nahlodáva ich zub času.

      Odstrániť

Prosím, diskutujte iba o téme príspevku a nezabudnite sa podpísať.